10 May 2009

Prima Evadare

-Prima evadare si tot odata primul nostru concurs de genu'. Noi fiind o gasca de plimbareti de weekend am indraznit sa ne incercam puterile la ceva mai adevarat - un maraton cross country. L-am nimerit pe acesta de la Bucuresti si spre norocul nostru a fost si concursul cu cel mai mare numar de participanti ever din Romania (580 de ciclisti infocati).
-Odata ajunsi la locul startului, am ramas putin surprinsi de numarul participantilor si de echipamentele si bicicletele cu care s-au prezentat; probabil ca nu o sa mai vedem o asemenea desfasurare de forte prea curand. Cu toate planurile si emotiile de la start, ne-am asezat si noi undeva in pluton asteptand startul; spre norocul meu eu am fost lasat sa plec din plutonul celor de la elite, din cauza ca aveam pedale cu SPD. Cata , Sica si cu Vlad au ramas undeva pe la jumatatea plutonului de amatori.
-Cred ca o mare parte din rezultatul meu a fost datorat faptului ca am avut parte de parteneri de drum de buna calitate, fiind la start in primii 50 de oameni. Startul a fost mult mai calm decat ne asteptam noi, cei din fata mea au plecat foarte repede si s-au rarefiat foarte mult, ceea ce pe mine m-a incurajat sa depasesc cam 10 oameni inainte sa intram in padure. In padure, am incercat sa imi intru intr-un ritm potrivit si in caz ca ma depasea cineva incercam sa ma tin dupa el cat mai mult timp fara sa ma obosesc prea tare...stiam ca o sa ma astepte ~50 de km de offroad. Cam asta a fost strategia mea pana dupa Caciulati prin padurea balotesti, cand am ajuns din urma doi tipi care mergeau cam in ritmul meu si impreuna am parcurs mare parte din traseu ajutandu-ne unul pe celalalt.
-Traseul in mare parte a fost unu de viteza si anduranta, dar trebuie sa recunosc ca pt mine unele zone au fost destul de tehnice, cu toate ca tot traseul a fost unul exclusiv plat. Fizic, m-am simtit foarte ok dupa 15 km, cred ca de acolo am inceput sa-mi intru in ritm iar dupa km 40 incepusem sa ma gandesc ca o sa vina, din clipa in clipa, momentul in care o sa obosesc. Nu a fost sa fie, la check pointul 7 am baut o gura de apa si am intrebat cati km mai sunt si cati concurenti sunt in fata mea; si ... spre surprindere mea mai erau doar 8km si in fata mea erau doar 45 de oameni. De aici am uitat de oboseala si am decis sa trag cat pot in cei 8 km, pentru a termina in primii 50. Am continuat 2-3 km cu cei doi colegi de trena pana in locul in care 90% din concurenti s-au ratacit. Era un sabotaj , se montasera 2 semne de traseu gresit si toti ciclisti o luau inainte in loc sa faca stanga. Nu stiu restul cum au procedat dar eu am observat ca ceva nu e in regula cu semnalizare in acea zona si am mers doar 100 de metri pana mi-am dat seama ca am gresit drumul. Am auzit cum ca unii au mers chiar si 2-3 km pana si-au dat seama ca nu e corect drumul... din mica noastra echipa , din pacate Sica si Cata au luat-o gresit, doar Vlad a urmat traseul corect.
-Dupa eroare de marcaj, eu am ramas singur, fara pluton, fara urmaritori. Am iesit din padure si dupa 2 km de campie aveam vedere mare in jurul meu: 2km in fata mea si 2 in spate nu puteam zarii nici un urmaritor dar nici vreun concurent din fata mea. Asa ca am continuat traseul de unul singur si am tras cat am putut stiind ca nu mai e mult pana la finish si sperand ca poate mai pot castiga cateva locuri. Dupa check-point 8 am reusit sa mai depasesc inca 2 tipi care pareau foarte obositi si pana la final am mers din nou de unul singur, terminant pe locul 28 in clasamentul general cu un timp de 2 ore si 30 de min (daca am vazut bine pe foaia organizatorilor).
-Vlad a terminat pe locul 37, Catalin pe 61 si Sica, dupa un carcel si dezamagirea ca a gresit traseul a terminat pe locul 71; toti fiind la prima participare la un asemenea concurs.
-Eu sunt extrem de multumit de locul pe care l-am obtinut si mai ales de experieta castiga. Mai presus de asta mi-am dovedit ca imi pot depasi limitele, cu mult chiar. Cine ar fi crezut ca pot merge 2 ore jumate intr-un ritm sustinut fara sa ma opresc sau sa obtin locul 28 din cei 580 de participanti. Superb, a meritat tot antrenamentul si tot efortul sa ajung la Bucuresti. Cred ca oricine e pasionat de asa ceva ar trebui sa incerce macar odata, atmosfera de concurs e unica si iti da aripi.